Fantasia Fanatic 4-5 Maj 2019

-Vad är på gång i WMH-scenen?
Post Reply
Rorin
Press Ganger
Posts: 1072
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Fantasia Fanatic 4-5 Maj 2019

Post by Rorin » 09 Oct 2018, 07:53

Nästa fanatic är redan utannonserad så passar på att slänga upp det här på en gång!

Nuvarande plan för Warmachine på fanatic är att köra warmachine som sideevent på hösten (då vi ändå har lite svårt att locka folk mellan WTC, ClogCon, m.m.) och satsa hårdare på våren. Vi var 33st förra våren och hoppas kunna slå det i år.

Det finns även lite funderingar på att dra igång redan fredag kväll med lite möjlighet till spel, exakt hur det upplägget skulle se ut är dock inte färdigt.

Mest troligt kör vi samma upplägg som innan: 2st Steamrollers på lördagen (En börjar på morgonen och den andra startar ca 2 och en halv timme senare så man kan droppa ur den första om man förlorar match 1) där top 4 i varje kvalar till invitational på söndagen. Övriga spelare spelade förra året Hardcore, ska se om det blir hardcore i år också eller något annat alternativ för de som inte kvalar.

Vi har redan (9 oktober) ca 15 anmälningar, bland annat från Finland så vi tror att vi har bra chans att dra rätt mycket folk.

Som vanligt så hjälper vi gärna till med boende, gratisalternativ finns att lösa om man kan ta med något att sova på och vi kan även rekommendera hotell m.m.

Anmälning sker till fantasiafantic@gmail.com

Facebook event: https://www.facebook.com/events/164655901130578/
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1072
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: Fantasia Fanatic 4-5 Maj 2019

Post by Rorin » 06 May 2019, 08:44

Resultaten:

Qualifier 1:
1 Joonas Heinonen Convergence of Cyriss Finland
2 Robin Andersson Circle Orboros Umeå
3 Fredrik Söderman Protectorate of Menoth Umeå
4 Per Nilsson Sandin Protectorate of Menoth Umeå
5 Daniel Bergström Cygnar Luleå
6 Erik BA Grymkin Sundsvall
7 Olov Winroth Khador Stockholm-ish
8 Henrik Gavell Skorne Sundsvall
9 Tatu Purhonen Circle Orboros Finland
10 Tom Johansson Khador Skåne
11 David Lindero Minions Luleå
12 Mathias Dreifaldt Skorne Stockholm-ish
13 Magnus Forslund Circle Orboros Sundsvall
14 Simon Wessel Khador Skåne
15 Sven Eckerskog Mercenaries Sundsvall
16 Anti Jussila Grymkin Finland
17 Lars Eldborn Minions Umeå
18 Anton Stenlund Crucible Guard Umeå
19 Mattias Nilsson Circle Orboros Skåne
20 Linus Wallin Khador Sundsvall

Qualifier 2:
1 Mattias Nilsson Circle Orboros Skåne
2 Antti Jussila Grymkin Finland
3 Magnus Forslund Circle Orboros Sundsvall
4 Linus Wallin Khador Sundsvall
5 Sven Eckerskog Mercenaries Sundsvall
6 Lars Eldborn Minions Umeå
7 Anton Stenlund Crucible Guard Umeå
8 Simon Wessel Khador Skåne

Hardcore:
1 Olov Winroth Khador Stockholm-ish
2 Tatu Purhonen Circle Orboros Finland
3 Simon Wessel Khador Skåne
4 Henrik Gavell Skorne Sundsvall
5 Johan Dyrlind Skorne Umeå
6 Linus Wallin Khador Sundsvall
7 Magnus Forslund Circle Orboros Sundsvall
8 Sven Eckerskog Mercenaries Sundsvall
9 Mathias Dreifaldt Skorne Stockholm-ish
10 David Lindero Minions Luleå
11 Tom Johansson Khador Skåne
12 Lars Eldborn Minions Umeå

Masters Invitational:
1 Daniel Bergström Cygnar Luleå
2 Per Nilsson Sandin Protectorate of Menoth Umeå
3 Robin Andersson Circle Orboros Umeå
4 Mathias Nilsson Circle Orboros Skåne
5 Anti Jussila Grymkin Finland
6 Erik BA Grymkin Sundsvall
7 Joonas Heinonen Convergence of Cyriss Finland
8 Fredrik Söderman Protectorate of Menoth Umeå

Best painted vanns av Sven Eckerskogs Mercenaries
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Post Reply