NorrCup

-Vad är på gång i WMH-scenen?
Post Reply
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

NorrCup

Post by Rorin » 20 Jan 2014, 13:49

Vi i norr börjar bli lite avundsjuka på alla roliga cupper som spelas nere i södern så jag tänkte att vi gör ett försök vi också.

Vi kommer att spela två listor och 50p. Samma listor måste användas under hela gruppspelet, inför slutspelet får listorna bytas men samma casters måste spelas. Reglerna som kommer användas för scenario m.m. är Steamroller 2014.

Cuppen kommer spelas genom att spelare delas in i grupper med 4 spelare i varje (kan anpassas till 3 eller 5 för att alla som vill ska kunna vara med) där man sedan ska spela en match mot varje spelare under en tidsperiod. Grupperna kommer att vara indelade per stad så att man kan spela gruppspelen utan några längre resor (I nuläget finns intresse att starta grupper i Umeå, Sundsvall och Skellefteå/Piteå, ifall någon är intresserad av att ordna gruppspel någon annanstans i Norrland går det bra att kontakta mig antingen genom att skriva i tråden eller skicka ett PM).

Planen just nu är att Gruppspelen kommer starta 24 Februari och pågå till sista Mars. Under den tiden får man på egen hand se till att spela en match mot de andra personerna i sin grupp. För varje match ska ett scenario ur steamrollerreglerna slumpmässigt bestämmas (se "Scenario table" i Steamrollerreglerna,)

Anmälning och armélistor ska skickas in senast 19 Februari till mig på johan.dyrlind[at]gmail.com. I mailet vill jag även att ni skriver vilken stad ni vill spela gruppspel i.

När Gruppspelen är över kommer de två bästa i varje grupp (eventuellt enbart en spelare från grupper med 3 spelare i beroende på hur många anmälda vi blir) att spela slutspel för att avgöra slutplaceringen i cuppen. Slutspelet kommer att ske i Sagagallerian i Umeå söndagen den 6e April.

För att bestämma placering är det i första hand antal vinster som gäller, som tiebreakers är det först controlpoints och sedan army points destroyed som gäller. I slutspelet kommer alla att börja på 0 så alla kvalificerade har lika stor chans att ta hem hela cuppen.

Gruppspelen har inget målningskrav med slutspelet kommer kräva en målad armé för att delta.

Cuppen kommer att vara rankinggivande (Vid 10+ deltagare vilket jag antar att vi blir).

Deltagaravgift 50kr (kommer gå direkt till priser i Cuppen, betala till den ansvariga i din stad).

Ansvarig Umeå: Johan Dyrlind "Rorin" (Jag)
Ansvarig Skellefteå: Marcus Wikström "Waywatcher"
Ansvarig Sundsvall: Linus Wallin

Alla frågor är välkomna, mer detaljer kommer upp eftersom.

Slutspel 6/4 på Sagagallerian i Umeå, Matchstart kl 10:00(Sikta på att vara på plats 9:30) vi håller på till ca 19:30, lunchpaus efter första matchen (ca 12-13). Är man inte på plats kl 10 så börjar ens tid gå 10:00.
Last edited by Rorin on 06 Mar 2014, 14:33, edited 3 times in total.
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 04 Feb 2014, 07:59

Uppdaterad info om tid och plats för slutspel samt deltagaravgift.
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 12 Feb 2014, 19:24

En vecka kvar till list-deadline så dags att fixa listor om man ska vara med :)
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 19 Feb 2014, 08:16

Deadline för listor idag.

Nuvarande deltagarlista:
Umeå:
Johan Dyrlind
Martin Törngren
Andreas Johansson
Robin Andersson
Marcus Eriksson
Erik Öhman
Fredrik Söderman
Christofer Fahlgren
Filip Zingmark
Erik Sandström
Jens Andreasson
Andreas Eriksson

Sundsvall:
Erik B-A
Magnus Forslund
Linus Wallin
Henrik Gavell
Per N-S
Johan Selin

Skellefteå/Piteå:
Niclas Berg
Elias Lindqvist
Marcus Wikström
Oliver Marklund
John Allgulander
Viktor Larsson
Emanuel Belander
Samuel Wikström

Gruppindelning sker ikväll, listorna kommer förhoppningsvis presenteras ikväll (eller eventuellt tidigt imorgon), annars kommer de upp på måndag eller tisdag när jag är tillbaka från SmogCon (beror på hur sena folk är på att skicka in listor)
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 19 Feb 2014, 20:40

Gruppindelningen är uppe!

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... sp=sharing (ändra inget förutom era resultat i dokumentet)
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 20 Feb 2014, 05:40

Sådär, alla listor uppe för de som är intresserade. https://docs.google.com/document/d/1tVv ... sp=sharing

Går att klicka i innehållsförsteckningen och sedan klicka på "heading" i rutan som kommer upp så kommer man direkt till en viss Stad/grupp/person/lista.

Rhyas vanligaste legion castern? :P
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 06 Mar 2014, 13:14

Vi har 2st från Sundsvall som är färdiga för Slutspelet i NorrCup:
Linus Wallin (vinnare grupp 1)
Magnus Forslund (tvåa grupp 1)

Gratulerar!
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 06 Mar 2014, 14:34

Tid för slutspelet är spikat. Matchstart kl 10:00 6/4.
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 02 Apr 2014, 09:39

Lite uppdatering för NorrCup Slutspelet.

Kvalade spelare (Ettan i varje grupp står först osv):
Sundsvall Grupp 1: Linus Wallin, Magnus Forslund
Sundsvall Grupp 2: Per Nilsson Sandin, Henrik Gavell
Umeå Grupp 1: Andreas Johansson, Martin Törngren
Umeå Grupp 2: Fredrik Söderman, Marcus Eriksson
Umeå Grupp 3: Filip Zingmark, Erik Sandström
Skellefteå/Piteå Grupp 1: Vinnare Oliver Marklund, alla har förhinder
Skellefteå Piteå Grupp 2: Viktor Larsson, Emanuel Belander, John Allgulander (som ersättare för Grupp 1)

I slutspelet är det målade listor som gäller.

Listorna får byggas om men samma casters ska användas.

Vi kommer att spela med Divide and Conquer i slutspelet (båda listorna måste spelas minst en gång)

Matchstart kl 10:00 så var på plats 9:30 för att lämna in lista och packa upp armén.

Vi spelar på Sagagallerian.

Turneringen för de som inte kvalat har samma tid och plats.
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 04 Apr 2014, 12:33

Scenarion till söndagens turneringar:
1. Destruction
2. Close Quarters
3. Two fronts
4. Outflank
Ta gärna med er egen info om scenarion (appen PPdigital på apple- och androidprodukter samt sidan sr20x.com är bra om man vill ha det digitalt) då det inte kommer finnas kopior på scenariot tillgängligt för alla.
Ni kommer att få fylla i "Players Sheets" från steamroller för era listor och för att skriva ner era resultat under dagen. Vill man skriva ner sin lista i förväg går det bra att skriva ut ett eget player sheet.
Fullständiga regler för steamroller: files.privateerpress.com/op/sr2014/Steamroller2014.pdf
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
User avatar
MrCheeze
Mage Hunter
Posts: 493
Joined: 20 Dec 2011, 06:14
Fraktion: Khador
Namn?: eOsten
Stad: Umeå
Location: Umeå

Re: NorrCup

Post by MrCheeze » 07 Apr 2014, 06:31

Tack för en kalasbra turnering! :D
Kommander Krušovice, Osten Unleashed
Everything is better with Cheeze!
Image
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 07 Apr 2014, 07:02

Så vad tyckte alla om NorrCup som helhet och om turneringen igår?

Var det kul med Cup, är det något vi borde göra fler gånger? (hör gärna åsikter både från de som kvalade och de som inte gjorde det)

Hur fungerade turneringen, lokal, tider, terräng, scenarion m.m.? (Tycker lokalen fungerar rätt bra, lite svårt att få uppmärksamhet från alla ibland men bra luft och inte så högljutt och dessutom gratis är ju trevligt)

Vad tycker ni om avgifter och priser, är det rimliga summor för alla?

För er som inte var där så är toppresultaten här (ska fixa fullständiga resultat under dagen är tanken):
1a Filip Zingmark, Troll, Umeå (presentkort 1000kr)
2a Martin Lord Törngren, Cryx, Umeå (presentkort 500kr)
3a Henrik Gavell, Retribution, Sundsvall (Presentkort 250kr)
Och Henrik Gavell tog även hem best painted och fick ett till presentkort på 250kr

Presentkorten är tagna från deltagaravgifterna samt sponsring från Fantasia.
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 09 Apr 2014, 06:39

1 Filip Zingmark Umeå Trollbloods
2 Martin Törngren Wabach Umeå Cryx
3 Henrik Gavell Sundsvall Retribution
4 John Allgulander Skellefteå Circle
5 Linus Wallin Sundsvall Legion
6 Magnus Forslund Sundsvall Circle
7 Viktor Larsson Patraquashe Piteå Khador
8 Emanuel Belander Getsemane Piteå Legion
9 Marcus W Waywatcher Skellefteå Retribution
10 Per Nilsson Sandin Sundsvall Cygnar
11 Fredrik Söderman Sockerplast Umeå Legion
12 Andreas Johansson Umeå Trollbloods
13 Marcus Eriksson Prins Termos Umeå Circle
14 Erik Sandström Ekan Umeå Legion
15 Oliver marklund Skellefteå Trollbloods
16 Jens Andreasson Umeå Cryx
17 Johan Dyrlind Rorin Umeå Circle
18 Andreas Eriksson Umeå Skorne
19 Robin Andersson Robizh Umeå Skorne
20 Niclas Berg Qucas Piteå Cygnar
21 Erik Bäckström Andersson Sundsvall Skorne
22 Samuel Wikström Jokkmokk Protectorate
23 John Sunesson Sundsvall Retribution
24 Johan Selin Sundsvall Convergence
25 Johan Backlund Skellefteå Cryx
26 Erik Öhman Viggo3000 Umeå Cygnar
27 Roger Forsman Sundsvall Mercenaries
28 Henrik Åslin Sundsvall Legion
29 Elias Lindqvist Skellefteå Cygnar
30 Christofer Fahlgren Umeå Protectorate
Last edited by Rorin on 10 Apr 2014, 10:19, edited 1 time in total.
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
Wabach
Grunt
Posts: 5
Joined: 14 Nov 2013, 15:07
Fraktion: Cryx
Namn?: Martin
Stad: Morannon

Re: NorrCup

Post by Wabach » 09 Apr 2014, 14:26

Grattis till vinnaren!

Samt tack för ett bra event med schysst folk, bra lokal och spännande matcher! :)
Cryx. För vi har Warwitch sirens.
User avatar
Waywatcher
Light Jack
Posts: 346
Joined: 16 Feb 2013, 22:12
Fraktion: Legion of Everblight
Namn?: Marcus
Stad: Skellefteå

Re: NorrCup

Post by Waywatcher » 09 Apr 2014, 22:54

Du vet att jag spelade inte Circle i cupen eller turneringen? :P

Jag är ju trogen Retri-spelare just nu.
Lylyth2 died, Lylyth3 prevailed!
Rorin
Press Ganger
Posts: 1075
Joined: 20 Feb 2013, 15:46
Fraktion: Khador
Namn?: Johan Dyrlind
Stad: Umeå

Re: NorrCup

Post by Rorin » 10 Apr 2014, 10:19

Fixat, folk kan ju inte hålla på och byta faktioner hur ska jag då komma ihåg vad alla spelar? :P
Pressganger, Umeå

2014 89-54
2015 45-22
2016 72-34
User avatar
Waywatcher
Light Jack
Posts: 346
Joined: 16 Feb 2013, 22:12
Fraktion: Legion of Everblight
Namn?: Marcus
Stad: Skellefteå

Re: NorrCup

Post by Waywatcher » 10 Apr 2014, 18:31

Jag kan ju inte spela lag som är broken. :P
Lylyth2 died, Lylyth3 prevailed!
Post Reply